E-Sınav

E-SINAV BAŞVURU İŞLEMLERİ

E sınav için randevu alınmasında ilk aşama teorik eğitimin tamamlanmasıdır. Teorik eğitimi tamamlamayan adaylar elektronik sınav için başvuru yapamazlar.

İkinci aşamada teorik eğitimini tamamlayan adayın ehliyet sınav ücreti yatırılır. Ehliyet sınav ücretini adayın kendisi yatırabileceği gibi kayıtlı olduğu sürücü kursu da yatırabilir.

Üçüncü aşamada sürücü kursu MEBBİS sistemi üzerinden aday için randevu alır. Randevu alma işlemleri yalnızca sürücü kursu tarafından yapılmaktadır. Adayın kendisi randevu alamaz. Sürücü kursu e-sınav için sistem üzerinden bir tarih seçer ancak sınav merkezinin yoğunluğuna göre sistem tarafından daha sonraki bir
tarihe randevu verilebilir.

Randevusu sürücü kursu tarafından alınan adayın elektronik sınav başvurusu tamamlanmış olur. Kursiyerin belirlenen tarih ve saatte sınava girmesi zorunludur. Aksi takdirde kursiyer 1 (bir) sınav hakkını kullanmış sayılır.

ELEKTRONİK SINAV GİRİŞ BELGESİ

Sürücü kursunuz elektronik sınav için randevunuzu alıp başvurunuzu onaylatır. Daha sonra sistem üzerinden ehliyet sınavı giriş belgenizi oluşturarak çıktı aldıktan sonra onaylatır ve size teslim eder. Sınav giriş belgelerinizi sürücü kursu haricinden internet üzerinden görüntüleyemez, çıktı alamazsınız.

Sınav giriş belgeniz olmadan elektronik sınava giremezsiniz. Sınava giderken yanınıza sınav giriş belgenizi ve kimliğinizi almayı unutmayın. Sınavda elektronik cihaz yanında bulundurmak yasaktır.

E-SINAV SONUÇ SORGULAMA SİSTEMİ

Elektronik ehliyet sınavına giren adayların sınav sonuçları sınav bittikten hemen sonra açıklanmaktadır. Sınav sonuçlarını daha sonra görüntülemek isteyen adaylar http://esinav.meb.gov.tr/SonucAciklama.aspx adresinden TC kimlik numaralarını girerek de görebilirler.

SIK SORULAN SORULAR

E-sınav her ay yapılmaktadır. Randevu sistemi ile yapılır. Bilgisayar başında sorulara cevap verme yöntemiyle yapılmaktadır. Sınavda başarısız olan kursiyer yeni bir sınav için en erken 15 gün sonra randevu alabilir. Bir kursiyer en son katıldığı sınavdan sonra 1 ay içinde elektronik sınava girmezse 1 hakkı yanmış olur.

Sınav bittikten hemen sonra aynı saat içinde sonuçlarınızı alabilirsiniz.

Elektronik sınavda 12 İlk yardım, 23 Trafik, 9 Motor ve 6 Trafik adabı sorusu sorulmaktadır. Sınav
toplam 50 sorudan oluşur. Sınav süresi 45 dakikadır.

Mebbis’e girilmiş olan direksiyon eğitim programı bittikten sonraki en yakın direksiyon sınavına girebilir.

Elektronik sınava giriş hakkı 4(dört)’tür.

Sınavda 50 soru sorulmaktadır. Her soru 2 puan olup başarılı olabilmek için en az 35 doğru en fazla 15 yanlış yapma hakkınız vardır. Sınavdan başarılı olabilmek için en az 70 puan almak gerekir.

Evet, işitme engelliler için sınavın nasıl yapıldığına dair video aşağıdaki linktedir, lütfen tıklayınız.

× Whatsapp